7 najczęstszych błędów przy dekoracjach weselnych

Wejście na sale wesleną
Kwiaty w wazonie, znów oswojone, cicho piją wodę
Wrzesień 6, 2017
kiedy zamawiac dekoracje kwiatowe na slub
Kiedy zacząć myśleć o dekoracjach ślubnych?
Styczeń 3, 2018

Ślub zbliża się wielkimi krokami, a Ty zaczynasz się mocno stresować, ponieważ nie masz jeszcze ani wybranego bukietu ślubnego, ani zaplanowanych dekoracji sali weselnej.

Po pierwsze uratować Ciebie może tylko spokój, a po drugie przeczytaj poniższy artykuł, w którym „poprowadzę Ciebie za rękę” przez ten stresujący czas.

1. Jaki wybrać bukiet?

To pytanie zadaje sobie niejedna przyszła Panna Młoda. Masz prawo nie znać kwiatów, masz prawo nie znać trendów ślubnych, masz prawo nie mieć czasu na siedzenie przed komputerem i przeglądanie dziesiątek stron z bukietami ślubnymi. Oczywiście też masz prawo nie znać kwiatów sezonowych.

Jeżeli „nie siedzisz” w kwiatach i nie masz pojęcia jaki chcesz mieć bukiet ślubny, to powiedz swojej florystce w jakich kolorach chciałabyś mieć bukiet ślubny. To już jest bardzo dobra informacja. Florystka doradzi Tobie, jakie kwiaty można wybrać, biorąc pod uwagę kolorystykę bukietu.
Warto dopytać o kwiaty sezonowe, które są znacznie tańsze niż te, które będą sprowadzane na specjalne zamówienie.

Cudownie wyglądają bukiety z kilku gatunków kwiatów. I niekoniecznie muszą być mega kolorowe. Może być tak, że wybierzesz bukiet w jednym kolorze, a Twoja florystka przygotuje dla Ciebie przepiękny bukiet z kilku rodzajów kwiatów.
Do tego oczywistym dodatkiem jest przypinka do butonierki dla Pana Młodego. Taka przypinka jest miniaturką bukietu ślubnego – chodzi o to, aby wszystko ze sobą cudownie współgrało.

Bardzo często „moje” Panny Młode decydują się zamówić dodatki kwiatowe również dla swoich świadków. I tak dla świadkowej w przeważającej większości przygotowuję bransoletkę. Jej duży plusem są wolne ręce świadkowej, która ma za zadanie pomagać Pannie Młodej, a trzymając swój bukiet nie za bardzo jest w stanie tego dokonać. No i oczywiście przypinka do butonierki dla świadka, która powinna być mniejsza niż przypinka dla Pana Młodego.

jak wybrać bukiet ślubny
jak wybrać bukiet ślubny
jak wybrać bukiet ślubny

2. Źle zaplanowany budżet

Niestety, czasami tak się zdarza, że Panna Młoda nie zna cen kwiatów i innych dodatków florystycznych. I po przedstawieniu szacunkowego kosztorysu przez dekoratorkę jest bardzo rozczarowana ceną aranżacji kwiatowych. W takim przypadku można albo zmniejszyć ilość dekoracji na sali lub w kościele albo wykorzystać kwiaty sezonowe.

Jeżeli wycena znacznie przekracza Wasz budżet, to najlepiej uczciwie powiedzieć florystce, ile jesteście w stanie przeznaczyć pieniędzy na dekoracje. Wtedy Wasza florystka dopasuje dekoracje do określonego budżetu.

3. Brak spójności

Jeżeli decydujecie się również na dekoracje w kościele i na sali weselnej, to dobrym posunięciem jest zachowanie spójności. Co to oznacza? Tutaj mam na myśli, aby kwiaty w kościele, na sali i na samochodzie współgrały z bukietem ślubnym, aby dekoracje były zrobione z tego samego materiału florystycznego. Nie ma nic gorszego, jak w każdym miejscu związanym z Waszą uroczystością jest inny styl dekoracji, bo robi się wtedy bałagan i rozgardiasz.

4. Dekoracja kościoła

Zanim zdecydujecie się na jakiekolwiek dekoracje w kościele, to koniecznie zapytajcie proboszcze czy wyraża zgodę na takowe dekoracje. Zdarzyło mi się dwa razy, ze wszystko miałam z Młodą Parą ustalone, przyjeżdżam zrobić dekoracje na ich ślub i okazuje się, że w tym kościele proboszcz nie wyraża zgody, aby jakakolwiek firma przywoziła kwiaty i lampiony. Wtedy nie pomogły prośby, aby ostatni raz „odpuścił”. Nie i koniec. Niestety Para Młoda była bardzo rozczarowana zaistniałą sytuacją. Dlatego nie zakładajcie z góry, że można robić dekoracje. Po prostu zapytajcie się proboszcza, czy jest na to zgoda, wtedy naprawdę wszyscy będą zadowoleni.

Jeżeli dekoratorka ma pozwolenie na udekorowania Waszego kościoła, to pamiętajcie, że wszystkie kompozycje kwiatowe zostają w kościele, jako podziękowanie za udzielony sakrament.

W kościele oprócz kwiatów zazwyczaj dekoruję krzesła Pary Młodej, rozwijam biały lub czerwony dywan, dekoruję ławki. Często też wykorzystuję w swoich dekoracjach lampiony ze świecami, które podkreślają piękno kościoła i nadają blasku uroczystości.

Po ceremonii zaślubin obowiązkiem dekoratorki jest pozbieranie wszelkich dekoracji. Nie dopuszczalna jest taka sytuacja, że goście weselni muszą biegać po kościele i zabierać lampiony czy zwijać dywan. To należy do obowiązków Twojej florystki.

ślubna dekoracja kościoła

5. Dekoracja sali

Wyobraź sobie, że przyjeżdżasz na swoją salę weselną, a tam albo nie ma ustalonych dekoracji albo są, ale zwiędnięte.

Dlatego tak ważne jest, aby Twoje dekoracje ślubno-weselne przygotowywała zaufana osoba, która nie tylko będzie potrafiła Tobie doradzić, ale rzetelnie i fachowo wykona ustalone dekoracje.

Na sali weselnej można udekorować sufit. Wspaniałym pomysłem jest wykonanie takiej dekoracji za pomocą papierowych lampionów. Daje to świetny efekt, o wiele bardziej nowoczesny niż dekoracja sufitu materiałami

Na białych obrusach warto położyć satynowy lub jutowy bieżnik, w zależności od stylu dekoracji. Jeżeli zdecydujesz się na bieżnik satynowy, to dobierz go pod kolor Twoich kwiatów na sali. Będzie to pięknie współgrało ze sobą.

Gdy wypożyczam pokrowce na krzesła, to zawsze proponuję szarfę na oparcie idealnie pasującą do tego właśnie bieżnika.

Oprócz kwiatów na sali warto wykorzystać świece, które dodają także romantyzmu uroczystości.

Bardzo często Młoda Para życzy sobie, abym za ich plecami postawiła ściankę dekoracyjną. Tutaj wykorzystuję kurtynę ledową albo żarówki ledowe na sznurach o długości 5 metrów. Ściankę można jeszcze przyozdobić inicjałami Pary Młodej albo kwiatami w szklanych buteleczkach. Pomysłów jest mnóstwo, wszystko zależy od wystroju sali weselnej i upodobań Młodej Pary.

Jednak moim zadaniem jest także doradzenie Wam, co z czym będzie ładnie się komponować.

dekoracja sali weselnej

6. Dekoracja samochodu

Samochód do ślubu można udekorować w dwojaki sposób. Po pierwsze można zrobić jedną większą dekorację i zamocować ją z boku lub na środku maski samochodu.

Drugim sposobem dekoracji są małe bukieciki kwiatów zamocowane na przyssawkach. Ładnie wyglądają klamki udekorowane kolorowymi wstążkami.

Zarówno jeden, jaki i drugi sposób dekoracji samochodu jest trendy. Musisz jednak pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie uszkodzić lakieru.

ślubna dekoracja samochodu

7. Kwiaty dla Rodziców

Podczas wesela Młoda Para bardzo często dziękuje swoim Rodzicom za trud wychowania. Na tę okazję przygotowują specjalny personalizowany prezent, nierzadko dodając do tego kwiaty. I tutaj z doświadczenia Wam powiem, że bardzo dobrze sprawdzają się kosze kwiatowe. Przede wszystkim od razu zostaje rozwiązny problem z poszukiwaniem odpowiednich wazonów na sali. Poza tym, taki kosz mona w późniejszym czasie wykorzystać np. w ogrodzie.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie – czy kwiaty dla rodziców na ślubie muszą być takie same jak na sali? Tutaj mamy pełną dowolność. Mogą współgrać z kompozycjami kwiatowymi, ale także mogą być całkowicie różne zarówno pod względem gatunku, koloru, jak i stylu.

I tak o to dotarliśmy do końca naszych dekoracji kwiatowych. Jestem przekonana, że odpowiedziałam na nurtujące Ciebie pytania.

Jeśli jednak miałabyś jakieś wątpliwości, to zapraszam Ciebie do kontaktu zarówno telefonicznego

Tel.: 503 840 400

jaki i mailowego:

kontakt@dekoracje-sal.com

Poza tym zawsze możemy się spotkać i spokojnie porozmawiać.

Pozdrawiam Ciebie bardzo serdecznie,

Ewa Szumińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *